homeopaticka-asociacia

PZP a iné poistenia

×

Zákonné poistenie

Kúpili ste si nové vozidlo? Alebo pre vás je vozidlo nové, hoci je ojazdené? Hľadáte na neho povinné zmluvné poistenie? Poprípade sa chystáte predĺžiť si dobu poistenia? Tak práve v tomto článku vám povieme, na koho sa obrátiť, aby ste ho získali čo najvýhodnejšie a najlacnejšie a všetky ostatné informácie.

Koho sa týka povinnosť poistenia auta a iných vozidiel?

V skratke, všetkých. Všetci, ktorí vlastnia nejaké motorové vozidlo majú povinnosť ho poistiť. Okrem všetkých motorových vozidiel s evidenčným číslom, ako automobil, motocykel a iné ťažké vozidlá, je potrebné poistiť aj niektoré nemotorové vozidlá s evidenčným číslom, napríklad prívesný vozík. Ďalej je to nevyhnutné aj pre niektoré motorové vozidlá bez evidenčného čísla, ako sú napríklad niektoré poľnohospodárske stroje a vysokozdvižné vozíky.

Zákonné poistenie sa týka každého vozidlaKeďže je zákonné poistenie povinné, je vo vašom záujme, aby ste si ho zabezpečili skôr ako bude neskoro. Neskoro znamená, že budete musieť zaplatiť pokutu za nerešpektovanie zákona, ktorú vám môže udeliť hliadka Policajného zboru pri náhodnej kontrole vozidla. Takáto pokuta sa môže vyšplhať až do niekoľkých stoviek eur, čo je v niektorých prípadoch niekoľkonásobok ročného povinného zmluvného poistenia. Ak by ste spôsobili nehodu s vozidlom, ktoré nemá poistenie, „pálky“ sú ešte vyššie. Z vlastného vrecka budete musieť zaplatiť škodu spôsobenú iným vozidlám, škodu spôsobenú sebe, ako aj pokutu za nerešpektovanie zákona, ktorá môže mať až miliónovú hodnotu. Verte, bolo už mnoho šoférov, ktorí tvrdili, že jazdia bezpečne a ktorí na tieto tvrdenia nepekne doplatili. Skúste si pozrieť aj to, ako prebieha prepis auta v okrese.

S kým uzatvoriť zákonné poistenie vozidiel?

Ďalšou dôležitou otázkou, ktorá si vyžaduje prieskum a premýšľanie je, na koho sa pri povinnom zmluvnom poistení spoľahnúť. Na slovenskom trhu máte v ponuke niekoľko typov poisťovní, ktoré majú rôzne ceny a rôzne balíčky s rôznym krytím. Potom sa už môžete rozhodnúť, akým spôsobom požiadate. Či už osobne alebo online. Druhá možnosť je jednoznačne rýchlejšou alternatívou. Osobné stretnutia vás nemusia pripraviť len o čas, ale aj o peniaze.

Koľko času by ste museli premárniť, ak by ste do jednotlivých pobočiek chodili osobne? Nezabudnite k tomuto času pripočítať aj cestu od vášho domova. Určite by sa to vyšplhalo na niekoľko hodín, pričom by ste tieto všetky návštevy pravdepodobne neabsolvovali v jeden deň. Takže by ste si to museli pekne rozdeliť. Zatiaľ čo zákonné poistenie vozidiel online vás ušetrí všetkých návštev, rozhovorov, povinných prechádzok a cenu vám vie zistiť už do niekoľkých minút. V časovom intervale je akceptované aj zadávanie jednotlivých údajov. Ak si však chcete prácu uľahčiť ešte viac využite porovnanie ceny.

Porovnanie ceny PZP online

Online si môžete porovnať cenyPZP kalkulačka je najrýchlejšia cesta, ako zistiť, ktoré poistenie je to najlacnejšie. Namiesto toho, aby ste jednotlivé ceny hľadali zvlášť, hoci aj online, sústreďte sa na celkové porovnanie cien. Práve to vám váš čas a peniaze ušetrí ešte viac. Po zadaní jednotlivých informácií môžete zistiť, že jednotlivé ponuky za to isté vozidlo sa môžu líšiť aj v stovkách eur.

Vypíšte niekoľko údajov a porovnanie sa spustí

Aby sa porovnanie pzp spustilo, musíte vypísať presne a pravdivo jednotlivé údaje, aby malo PZP v prípade jeho uzavretia , platnosť. Ide nielen o údaje vozidla, ktoré bude predmetom zmluvy, ale aj údaje o majiteľovi.

  • O vozidle: kde sa momentálne nachádza, účel jeho využitia, objem a výkon motora, približný počet km najazdených za rok, značka a model vozidla, rok jeho výroby, najväčšia prípustná hmotnosť, prevádzková hmotnosť a typ paliva, na ktoré dané vozidlo jazdí
  • O majiteľovi: štatút občana, dátum narodenia, dátum získania vodičského oprávnenia a jeho sériové číslo, obec a PSČ, spôsobená nehodová udalosť, doba stavu bez škody, platenie iného typu poistenia, účet v OTP banke, dieťa do 15 rokov…

Máte výsledky porovnania ceny pzp? Vyberte si to vhodné

Ak vám porovnanie pzp vyhodilo viacero ponúk, na rozhodnutie si môžete zobrať toľko času, koľko potrebujete. Ak ste sa už rozhodli, stačí na danú ponuku len kliknúť. Možno bude potrebné, aby ste vypísali ešte aj iné údaje, a to preto, aby sa daná poisťovacia spoločnosť mohla s vami skontaktovať. Ide hlavne o mailovú a poštovú adresu. Na mailovú adresu vám po odoslaní vašej online žiadosti bude odoslaných niekoľko dokumentov, v rámci nich návrh a podmienky zmluvy, dočasná zelená karta a údaje na zaplatenie poistného. Dočasná zelená karta je platná 30 dní, to znamená, že do tejto doby sa snažte poistné zaplatiť. V opačnom prípade poistné zanikne. Ak ho zaplatíte včas, na vašu poštovú adresu vám bude odoslaná originál zelená karta, ktorú musíte mať pri sebe pri každej kontrole vozidla, ináč aj to môže byť dôvodom vysokého pokutovania. Vo vozidle sa odporúča nosiť aj doklad o zaplatení.

Povinné zmluvné poistenie vozidiel je veľmi široká téma a my sme sa vám ju snažili priblížiť čo najstručnejšie. Dôležitá je aj výpoveď PZP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *