homeopaticka-asociacia

PZP a iné poistenia

×

Overenie PZP – ako zistiť, či má vodič platné poistenie

Čo je PZP a prečo je dôležité ho overiť?

PZP (povinné zmluvné poistenie) je druh poistenia, ktoré je povinné pre všetkých vodičov na území Slovenska. Zabezpečuje finančnú náhradu pre škody, ktoré vzniknú v prípade nehôd, ktoré spôsobí vodič. Je dôležité overiť, či má vodič platné PZP, pretože v opačnom prípade môže byť zodpovedný za škody svojpomocne.

Ako overiť platnosť PZP?

Existuje niekoľko spôsobov, ako overiť platnosť PZP:

  1. Overenie prostredníctvom Policajného zboru: Policajný zbor má prístup k registru platných PZP. Môžete sa obrátiť na najbližšiu policajnú stanicu a požiadať o overenie platnosti PZP pre konkrétne auto.
  2. Overenie online: Na webe Ministerstva vnútra SR je možné overiť platnosť PZP online. Stačí zadať SPZ (evidenčné číslo) auta a overiť, či je poistenie platné.
  3. Overenie prostredníctvom poisťovne: Môžete sa tiež obrátiť na svoju poisťovňu a požiadať o overenie platnosti PZP pre konkrétne auto.

Ako postupovať, ak PZP nie je platné?

Ak overením zistíte, že PZP nie je platné, mali by ste okamžite kontaktovať vodiča a požiadať ho, aby poistenie uzavrel. V prípade, že dojde k nehode a vodič nemá platné PZP, môže byť zodpovedný za škody svojpomocne.

Overenie platnosti PZP je dôležité pre zabezpečenie finančnej náhrady v prípade nehôd, ktoré spôsobí vodič. Je povinné pre všetkých vodičov na území Slovenska a môžete ho overiť prostredníctvom Policajného zboru, online na webe Ministerstva vnútra SR alebo prostredníctvom svojej poisťovne. Ak overením zistíte, že PZP nie je platné, mali by ste okamžite kontaktovať vodiča a požiadať ho, aby poistenie uzavrel.

V záujme bezpečnosti na cestách a finančnej ochrany pre všetkých zúčastnených v nehode, je dôležité, aby všetci vodiči mali platné PZP. Overenie platnosti PZP je jednoduchým krokom, ktorý môžete urobiť, aby ste sa uistili, že ste v prípade nehody finančne chránení.

Zdroj: https://www.skp.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *