homeopaticka-asociacia

PZP a iné poistenia

×

Najčastejšie otázky o Povinnom Zmluvnom Poistení (PZP)

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je nevyhnutné pre každého vlastníka motorového vozidla na Slovensku. Je to poistenie, ktoré chráni tretie osoby pred škodami spôsobenými poistníkom alebo jeho vozidlom. Tento článok sa zameriava na najčastejšie otázky týkajúce sa PZP a poskytuje odpovede, ktoré pomôžu vlastníkom vozidiel získať jasnejší obraz o tomto poistení.

 1. Prečo je PZP povinné?


PZP je povinné, aby sa zabezpečila finančná zodpovednosť vodičov za škody spôsobené tretím stranám pri dopravnej nehode. Týmto spôsobom sú obeť a tretie osoby chránené pred finančnými následkami nehody.

 1. Aké sú základné krytia PZP?


Základné krytie PZP zahŕňa:

 • Odpovednosť za škody na majetku tretích osôb
 • Odpovednosť za ublíženie na zdraví alebo smrť tretích osôb
 1. Ako získam PZP pre moje vozidlo?


PZP môžete získať od ktoréhokoľvek poistného poskytovateľa na Slovensku. Poistnú zmluvu môžete uzavrieť osobne v kancelárii poistiteľa, online alebo prostredníctvom telefónu. Pred uzavretím poistnej zmluvy je dôležité porovnať ponuky rôznych poskytovateľov, aby ste našli najlepšiu poistku pre vaše potreby a rozpočet.

 1. Ako sa určuje výška PZP?


Výška PZP závisí od viacerých faktorov, ako sú typ vozidla, výkon motora, vek a pohlavie vodiča, región, kde je vozidlo registrované, a množstvo bonusov či malusov, ktoré poistník nadobudol v minulosti. Poistné spoločnosti majú svoje vlastné kalkulačky, ktorými stanovujú výšku poistného plnenia na základe týchto faktorov.

 1. Čo sa stane, ak nemám PZP?


Ak nemáte PZP a spôsobíte dopravnú nehodu, budete zodpovedný za všetky škody spôsobené tretím stranám. Okrem toho môžete čeliť pokutám a sankciám, ako je napríklad zákaz prevádzky vozidla, vysoké pokuty alebo dokonca trestné stíhanie.

 1. Čo keď som spôsobil nehodu a nemám PZP?


Ak ste spôsobili nehodu a nemáte PZP, budete musieť z vlastného vrecka zaplatiť škody tretím stranám. Okrem toho budete vystavení pokutám a ďalším sankciám, ktoré môžu zahŕňať zákaz prevádzky vozidla, vysoké pokuty alebo dokonca trestné stíhanie.

 1. Môžem získať zľavu na PZP?


Áno, mnohé poistné spoločnosti ponúkajú rôzne zľavy na PZP. Zľavy môžu závisieť od rôznych faktorov, ako napríklad:

 • Bezpečnostné zariadenia nainštalované vo vozidle (napr. alarm alebo imobilizér)
 • Bez nehodový priebeh poistenia v minulosti (bonusy)
 • Poistenie viacerých vozidiel u tej istej spoločnosti
 • Zľavy pre určité skupiny, ako napríklad mladí vodiči, ženy alebo dôchodcovia

Je dôležité porovnať ponuky rôznych poistných spoločností, aby ste našli najlepšiu možnú zľavu pre vašu situáciu.

 1. Ako môžem zrušiť PZP?


Zrušenie PZP je možné podľa podmienok uvedených v poistnej zmluve. Všeobecne platí, že PZP môžete zrušiť písomnou formou, kde oznámite svojmu poistiteľovi dátum zrušenia a dôvod zrušenia. V prípade predaja alebo vrátenia vozidla na leasingovú spoločnosť môže byť potrebné predložiť aj doklady preukazujúce právny dôvod zrušenia poistenia. V prípade zrušenia PZP pred uplynutím dohodnutej lehoty môže byť poistníkovi vrátená časť už zaplateného poistného.

Povinné zmluvné poistenie (PZP) je dôležitým aspektom vlastníctva a prevádzky motorového vozidla na Slovensku. Tento článok poskytuje odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa PZP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *